نگاهی به نقش موثر بازی‌های رایانه‌ای در آموزش و یادگیری

 

بسترهای جدید یادگیری، همواره از دغدغه‌های مهم و اساسی پژوهشگران بوده‌اند. در مبحث آموزش، یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین موارد، بستر و یا به عبارتی فراگیرتر، محل یادگیری بوده است. بازی‌های رایانه‌ای به عنوان بستری فعال و مناسب برای آموزش، کم‌کم جدی گرفته شدند تا جایی که وارد علوم دانشگاهی و پژوهشی شده و مطالعات فراوانی را فراهم آوردند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، بازی‌ها دنیاهای اجتماعی و فرهنگی جدید را بنا می‌کنند، دنیاهایی که به فراگیران اجازه می‌دهند با تفکر یکپارچه و تراکنش اجتماعی، همگام با تکنولوژی بیاموزند.

البته ظهور کامپیوترها و ابزارهای مشابه، به خودی خود روند و نوع آموزش و یادگیری را تغییر داده، اما استفاده از بازی‌های رایانه‌ای برای این امر، مشخص‌تر و تازه‌تر است.

اولین تغییری که ورود بازی‌های رایانه‌ای به عرصه‌ی آموزش در یادگیری ایجاد کرده است، در اساس یادگیری به چشم می‌خورد.

محققان دریافته‌اند که ابزارهای جدید، یادگیری را از «به خاطر آوردن» و «تکرار کردن اطلاعات» به «توانایی پیدا کردن اطلاعات، سنجش آن‌ها و استفاده‌ی درست و به موقع از آن‌ها» تبدیل کرده‌اند.

محققان بر این باورند که بازی‌های رایانه‌ای می‌توانند در یادگیری علوم پیشرفته‌ی قرن بیست و یکم، از جمله مرتبه بالاتر فکر، توانایی حل مسائل پیچیده، استقلال فکری، همکاری، برقراری ارتباط و استفاده از ابزارهای دیجیتالی برای جمع‌آوری اطلاعات موثر باشند.

نتایج تحقیقات در دانشگاه ویسکانسین نشان می‌دهند که بازی‌ها الزاما نباید برای مقاصد آموزشی ساخته شده باشند تا نتیجه‌ی آموزشی داشته باشند.

بازی‌ها می‌توانند روش‌های شناخت، انجام و حضور را به اجماع برسانند و فراگیران با استفاده از بازی‌ها می‌توانند به عنوان عضوی از یک جامعه‌ی وسیع با اهداف مشترک، به یادگیری بپردازند. این مسئله بازی‌های رایانه‌ای را به ابزاری سودمند برای مقاصد اجتماعی هم تبدیل می‌کند.

بازی‌ها همچنین نگاه «مبتنی بر محتوا» را از شیوه‌های تدریس زدوده‌اند.

در این شیوه‌های تدریس، به فراگیران دیکته می‌شود که چه کار کنند، و چه چیزی را بیاموزند، اما در بازی‌ها، محیطی مجازی خلق می‌شود که دارای مراحلی است که به سلامت گذراندن آن‌ها یادگیری را در بازی‌کننده می‌طلبد.

بازی‌ها پیش از این‌که محتوایی را به مخاطب خود دیکته کنند، شیوه‌های حل مسئله را به او آموزش می‌دهند.

یادگیری از طریق بازی می‌تواند راه رسیدن به این مثال معروف باشد: ماهی ندهید، ماهیگیری یاد بدهید!

بازی‌ها همچنین به فراگیران یاد می‌دهند که «شکست» در امور، غیرقابل اجتناب است، اما غیرقابل جبران نیست. در سیستم آموزشی مرسوم در مدارس، شکست خوردن به معنای عدم قبولی یا رد شدن برای دانش‌آموزان سنگین تمام می‌شود.

در بازی‌ها، بازی‌کنندگان می‌توانند از آخرین مرحله‌ای که ذخیره کرده‌اند بازی را مجددا آغاز کنند و به روند یادگیری آن‌ها خدشه‌ای وارد نمی‌شود.

یک شکست با هزینه‌ی اندک جبران می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود افراد برای قبول ریسک‌ها و به خطر انداختن‌ برای کاوش و کسب تجربه‌های جدید، ترس چندانی نداشته باشند.

 با این‌که بازی‌هایی به طور خاص برای مقاصد آموزشی طراحی شده‌اند، اما از همه‌ی بازی‌ها می‌توان چیزهایی یادگرفت.

فراگیران با انجام بازی‌ها در محیط کلاس، موضوعی خاص را آموزش می‌بینند و اطلاعاتی از جوانب مختلف به دست می‌آورند.

اما در خارج از محیط کلاس نیز، بازی‌های مختلف می‌توانند به یادگیری افراد کمک کنند. نه تنها در ساز و کار بازی‌ها نکات مثبتی برای یادگیری افراد به چشم می‌خورد (مثلا زمانی که بازی‌کننده یاد می‌گیرد از ابزارهای بازی چطور استفاده کند و بعد با کمک از خلاقیت خود مسئله را حل کند) بازی‌ها از نظر موضوعی هم می‌توانند آموزنده باشند.

برخی از بازی‌های تکامل یافته‌ی داستانی مانند «فرقه اساسین» (Assassin’s Creed) می‌توانند بیشتر از هر کتاب و کلاس نه چندان جذاب تاریخی، در مورد تاریخ به افراد اطلاعات بدهند.

البته، بازی‌های تجاری علی‌رغم این خاصیت، نمی‌توانند به عنوان منبعی موثق برای یادگیری شناخته شوند.

بازی‌های دیگر مانند «تمدن» (Civilization) می‌توانند کاربردهای مشابهی داشته باشند.

بازی‌های دیگر مانند «سیمز» (The Sims) که شبیه‌ساز روابط اجتماعی محسوب می‌شود، برای آموزش رفتارهای اجتماعی مناسب شناخته می‌شوند.

اگرچه این بازی‌ها بسیار فرهنگ‌محور هستند و هر فرهنگی باید به طور مجزا، نرم‌های رفتاری و اجتماعی را تبیین و وارد بازی کند،

اما به طور کلی ساختار و نوع ساماندهی کنش‌ها و واکنش‌ها در این بازی به فراگیران کمک می‌کند تا بدون این‌که تبعات زیادی را متحمل شوند، به آزمون و خطا در مورد رفتارهای اجتماعی بپردازند و خوب و بد را تشخیص دهند تا بعدا در زندگی مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگین برای جبران اشتباهات خود نشوند.

قابلیت «تصمیم‌گیری» در بازی‌ها، به ویژه امروزه یکی از مواردی است که به تبدیل شدن آن‌ها به یک ابزار آموزشی کمک می‌کند.

این موضوع در قالب تصمیم‌گیری و مشاهده‌ی نتایج در بسیاری از بازی‌های تجاری و داستانی به کار گرفته می‌شود که می‌تواند به فراگیران نشان دهد تا چه اندازه تصمیمات آن‌ها می‌تواند در سرنوشتشان تاثیرگذار باشد.

بازی‌هایی مثل «پورتال» (Portal) و «ماینکرفت» (Minecraft) امروزه به معلمان برای استفاده در محیط کلاس در مقاطع ابتدایی پیشنهاد می‌شوند.

اگرچه این بازی‌ها هم برای مقاصد آموزشی ساخته نشده‌اند و بازی‌های تجاری محسوب می‌شوند، اما می‌توانند در روند آموزش تاثیرگذار باشند. پورتال، یک بازی معمایی است که با استفاده از قوانین فیزیک مثل گرانش و اینرسی، کاربر را امتحان می‌کند.

فراگیران می‌توانند مفاهیم پیچیده‌ی فیزیکی را نه تنها از طریق این بازی یاد بگیرند که به کار بسته و توانایی فکر کردن و حل مسئله در شرایط بحرانی را در خود پرورش دهند.

بازی ماینکرفت نیز یک بازی ساخت و ساز است که به فراگیران اجازه می‌دهد با استفاده از سیستم ساخت خود، آن‌چه در شرایط حساس برای بقا نیاز دارند را بسازند و از خلاقیت خود در کمترین زمان ممکن بهره بگیرند. آموزش مهارت‌های زندگی امروزه یکی از مهم‌ترین خدماتی است که بازی‌های رایانه‌ای می‌توانند به بشر بکنند.

«پیتر گری» از محققانی که بر روی اثرات بازی‌های رایانه‌ای بر یادگیری کار کرده‌اند، در مورد بازی‌های رایانه‌ای می‌گوید این بازی‌ها یک پدیده‌ی کاملا سودمند برای کودکان هستند.

او معتقد است که کودکان توانایی انتخاب بهترین راه برای استفاده از ابزار در دسترس خود برای حل مسئله را دارند و بازی‌ها این توانایی را به کار می‌اندازند.

بازی‌های رایانه‌ای وضعیت سطح دانایی و آگاهی فراگیران را به میزان قابل توجهی ارتقا داده‌اند و به علاوه «توانایی چند کار همزمان» را در بازی‌کنندگان به سطح قابل قبولی رسانده‌اند.

بازی‌ها به تنهایی نمی‌توانند مدارس را به جای بهتری برای یادگیری تبدیل کنند.

همچنین ممکن نیست بازی‌ها جای معلمین را بگیرند یا به عنوان منبعی برای تدریس برای بی‌شمار فراگیر استفاده شوند. محدوده‌ای که بازی‌های رایانه‌ای در آن به کمک فرایندهای آموزشی خواهند آمد نامشخص، و نیازمند تحقیق و مطالعه‌ی بیشتر و دقیق‌تر است.

حتماً با کامنت های خودتون مارو حمایت کنید.

نقد یا تجربه خودتون رو درباره این گیم با دیگر کاربران درمیان بگذارید ... در بخش نظرات

تعرفه ترافیک دانلودی از ویجی دی ال نیم بها و داخلی محاسبه خواهد شد.
برای دانلود از سایت فیلترشکن یا VPN خود را غیرفعال فرمایید.

راهنمای نصب بازی ها

نکات قبل از نصب

+ دقت داشته باشید که آنتی ویروس شما به طور کامل غیرفعال باشد.

+ دقت داشته باشید که فضای کافی برای نصب بازی داشته باشید . تقریبا دوبرابر حجم ستاپ فضای کافی داشته باشید

+ همیشه از آدرس کوتاه برای نصب بازی استفاده کنید. " زیرا که اسم فایل ها یا پوشه های طولانی ممکن است که در فرایند نصب یا اجرای بازی اختلال ایجاد کند .  مثلا آدرس C:/vgir را برای نصب بازی انتخاب کنید.

توصیه میشود بازی یا ستاپ را با Run as administrator اجرا کنید

+ تا حد امکان از بکار بردن حروف فارسی در نام پوشه محل نصب بازی و یا ستاپ بازی و درایو  استفاده نفرمایید.

+ توجه داشته باشید نرم افزار های پیش نیاز بازی ها را نصب کرده باشید . از جمله DirectX  و .NET Framework و C++ Redistributable و

+ حتما درایور کارت گرافیک خود را برای بازی ها جدید آپدیت فرمایید.

+ در صورت امکان همیشه از جدیدترین نسخه ویندوز استفاد کنید. دانلود ویندوز 10 _ اخرین نسخه.

+ در صورت لزوم برای اجرای بازی های قدیمی بر روی ویندوز 7 , 8.1 یا 10 راست کلیک کنید، به بخش Properties رفته و در بخش Compatibility گزینه ی Windows 7 یا Xp یا 98 را انتخاب نمایید.

نصب بازی

+ فایل های RAR یا ZIP دانلود شده را توسط نرم افزار WinRAR استخراج کنید. درصورت چند پارت بودن فایل های دانلود شده انها را در یک پوشه بریزید و فقط روی یکی از فایل ها راست کلیک کرده و گزینه EXTRACT HERE بزنید.

+ فایل ISO بدست آمده رو باید توسط درایو مجازی با نرم افزار Ultra ISO یا با نرم افزار Daemoon Tools باز ( MOUNT ) کنید و یا و نصب نمایید. اگر از ویندوز 10 استفاده میکنید نیازی به نرم افزارهای ذکر شده ندارید چرا که ویندوز 10 از فایل های ISO پشتیبانی میکند. توجه کنید بعضی از بازی ها iso نیستن که نیازی به اقدامات بالا نیست و بعد از اکسترکت اقدام به نصب کنید.

+ کرک بازی را در محل نصب بازی کپی و جایگزین نمایید (در صورت نیاز) . نسخه های فشرده FITGIRL , COREPACK , BLACKBOX و .. نیازی به کرک ندارند.

کرک ها معمولا در پوشه های با نام گروه کرک کننده هست بطور مثال : codex , skidrow , hoodlum , cpy , crack و ....

ارور ها :

+ در صورت برخورد با ارور The Archive is either in unknown format or damaged هنگام باز کردن فایل rar حتما اخرین نسخه نرم افزار WinRAR را دانلود کنید  از منوی Tools نرم افزار گزینه Repair Archive را بزنید. در صورتی که این کارها رو انجام دادید و درست نشد فایل را دوباره دانلود فرمایید.

نمایش پیغام خطا در هنگام استخراج فایل، به این معنی است که آن فایل به صورت ناقص دانلود شده یا در حین دانلود آسیب دیده است. (معمولا به دلیل اختلال در اینترنت کاربر)

ابتدا فایل مورد نظر را توسط نرم افزار WinRAR تعمیر کنید.

اگر با تعمیر فایل مشکل برطرف نشد و باز هم موقع استخراج خطا داد، یعنی آسیب فایل زیاد است و قابل تعمیر نیست. در این صورت باید دوباره دانلود کنید.

اگر همیشه با چنین مشکلی مواجه میشوید، بهتر است از سرویس اینترنت دیگری برای دانلود استفاده کنید.

رفع ارور ISDone.dll ، ISArcExtract ، Unarc

توجه: هرکدام از این روش ها ممکن است به تنهایی مشکل را برطرف کنند، و یا ممکن است نیاز باشد تا همه آنها را تست کنید.

روش اول :

1- پوشه‌ بازی که دریافت کرده‌اید، باید به زبان انگلیسی و فاقد هرگونه کاراکتر غیرمجاز مانند (% , @ , & , #) و نظیر آن‌ها باشد.

2- نصب بازی را از داخل پوشه آن در سیستم انجام دهید. به عنوان مثال، از اجرا کردن فایل نصبی از روی فلش، هارد اکسترنال، دی‌وی‌دی و … خودداری کنید. بدین منظور کافی‌ست که کل پوشه بازی را بر روی یکی از درایوها در سیستم کپی و سپس فایل نصبی را اجرا نمایید. " پوشه حاوی فایل های بازی را Cut کنید و در درایو C کامپیوتر خودتان Paste کنید. "

3. آنتی ویروس خود را کاملا غیرفعال کنید. (اگر آنتی ویروس ندارید، ویندوز دیفندر فایروال را غیر فعال کنید)

4. از محل جدید فایل های نصب بازی (درایو C) اقدام به اجرای Setup برای نصب بازی نمایید.

5- فایل نصبی بازی را راست کلیک کرده و آن را به صورت …Run as administrator اجرا کنید.

6- از مجهز بودن سیستم به حافظه رم و هارد دیسک کافی برای نصب بازی اطمینان حاصل کنید و حتی‌ الامکان در حین اجرای فایل نصبی، تمامی برنامه‌های در حال اجرا را ببندید.

محتویات پوشه temp موجود در درایو سی رو هم پاک کنید.

روش دوم:

- در ویندوز به این مسیر بروید:

Control Panel > System > Advansed System Settings

- در پنجره ای که باز میشود به زبانه Advanced بروید. در قسمت Performance گزینه Settings را بزنید.

- در پنجره جدید به زبانه Advanced بروید و گزینه Change را بزنید.

- در اینجا تیک گزینه Automatically را بردارید. سپس در حالی که درایو C انتخاب شده است دکمه Custom Size را بزنید.

- در کادر بالا عدد 100، و در کادر پایین عدد 3000 را وارد کنید.

- در نهایت همه پنجره ها را OK کنید و ویندوز را ریستارت کنید.

- اکنون مجددا برای نصب بازی تلاش کنید.

روش سوم:

گاهی اوقات این خطا به دلیل کم بودن فضای خالی در درایو C است. به همین دلیل بازی نمیتواند از حالت Pack خارج و نصب شود. در این موارد بررسی کنید که درایو C شما حداقل به اندازه 2 برابر حجم بازی فضای خالی داشته باشد.

روش چهارم:

در صورتی که هیچ کدام از روش های بالا مشکل را برطرف نکرد، اگر ویندوز شما 32 بیتی است اقدام به نصب نسخه 64 بیتی ویندوز نمایید. این کار نیز در برخی از موارد باعث رفع این مشکل شده است.

این ویدئو رو هم میتونید ببینید .


توضیحات نصب نسخه FitGirl یا Corepack بازی:

+ آنتی ویروس یا دیفندر را هنگام نصب بازی ها ببندید.

+ در هنگام نصب، دقت داشته باشید که تیک گزینه های اضافی را بردارید. گزینه های اضافی “Update DirectX” یا سایر زبان های غیر از انگلیسی و یا تیک نسخه های مختلف C++ را هنگام نصب نسخه های فیت گرل بردارید

+ دقت کنید که توصیه می شود تمامی نسخه های 32 بیتی و 64 بیتی پیش نیاز Microsoft Visual C++ از 2005 الی 2019 را بر روی سیستم خود نصب کنید تا مشکلی نداشته باشید. برای این موضوع، می توانید نرم افزار های پیش نیاز بازی ها را از اینجا دانلود کنید.

+ زمان و سرعت نصب در نسخه های فشرده ریپک شده بستگی به پردازنده و هاردیسک شما دارد.

+ حداقل 2 الی ۳ گیگ فضای رم خالی برای نصب نسخه های ریپک Fitgirl یا corpack لازم است.

+ در ستاپ های نسخه کورپک برای رفتن به صفحه ستاپ از شما میخواهد که دکمه جهت بالا روی کیبور خود را فشار دهید . "peres up to unlock this screen"

تلگرام ویجی دی ال _ مطالب مهم حوزه گیم _ اطلاع رسانی از کرک بازی ها

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن